6 edycja festiwalu Artelibro odbyła się w samym sercu Bolonii, w Palazzo di Re Enzo e del Podestà na Piazza Maggiore. Festiwal Artelibro zawsze cieszył się rosnącą popularnością. W pierwszej edycji festiwalu w roku 2004 zarejestrowano 22 000 gości. W roku 2008 liczba ta wzrosła do 35 000. Eksperci, kolekcjonerzy i miłośnicy książek z Włoch i innych krajów europejskich rokrocznie odwiedzają boloński festiwal w nadziei na znalezienie na standach wydawnictw i księgarzy białych kruków i limitowanych edycji książek. Znaczny odsetek odwiedzających stanowią specjaliści związani z rynkiem wydawniczym: autorzy, wydawcy, księgarze, drukarze, graficy itp.

 

W roku 2009 książka o sztuce była znacznie bardziej niż we wcześniejszych edycjach festiwalu głównym bohaterem przewidywanych wydarzeń. Palazzo di Re Enzo e del Podestà po raz kolejny był świadkiem wyjątkowego wydarzenia, łączącego w sobie cechy wystawy i targów, na których książki zaprezentowali zarówno wydawcy jak również antykwariusze i księgarze. Obok wielkich domów wydawniczych, w odpowiedzi na specjalne zaproszenie organizatorów Artelibro, na tegorocznym festiwalu gościły także wydawnictwa naukowe specjalizujące się w literaturze z zakresu historii i teorii sztuki.

 

Festiwalowi „Artelibro” jak co roku towarzyszył szereg wydarzeń jak panele dyskusyjne, wykłady i otwarte dyskusje, których tematyka w tym roku dotyczyła komunikacji i promocji na międzynarodowym rynku wydawniczym a także kwestii związanych z designem, grafiką i reklamą.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, w czasie festiwalu można było zapoznać się z aktualnymi trendami rynku antykwarycznego m.in. dzięki spotkaniom zorganizowanymi w ramach festiwalu Artelibro przez ALAI – Associazione Librai Antiquari d’Italia.